Nemovitosti nemusíte kupovat, chcete-li zisk z nájmu

Pokud chcete investovat do nemovitosti s cílem získávat nájemné, nekupujte ji. S koupí nemovitosti je spojeno mnoho úskalí. Riziko neplatičů, daně, údržba …

Koupě nemovitosti
Koupě nemovitosti


Jak investovat do nemovitosti?

Vysoká vstupní investice, daň z nabytí nemovitosti, drahá údržba, vysoké riziko časté změny nájemníků potažmo velká šance na „hluchá“ místa nebo v horším případě neplatiče.
Ano z dlouhodobého hlediska by to měla být sázka na dobrého koně, neboť zhodnocení samotné nemovitosti se v horizontu desítek let vysoce zhodnocuje. Ovšem ne zrovna malé pořizovací náklady, vás pravděpodobně donutí k financování hypotékou a to mnohé odradí.
Jak tedy jinak investovat do nemovitostí?
Jde to snáze a s menším rizikem.
Jde o tzv. kolektivní investování do nemovitostí.


Investování do Crowdfunding

Crowdfunding je způsob financování, kde se na nemovitosti skládá větší počet investorů. To se většinou provádí přes internetové portály jako je třeba Fundlift. Eventuélní výnos je pak předem domluven.
Podobné investování můžete také zkusit přes finGOOD nebo ROGER, ale zde nejde o klasické nemovitostní investice, ale jde spíše o financování faktur nebo úvěrů. Jsou tak spíše podobní P2P platformám typu Zonky, Bondster, Bondora, Mintos.

Investovat do akcií firem (REIT – realitní investiční fondy)

Fondy kupují nemovitosti za vás. Ty pak tvoří portfolia desítek, stovek nemovitostí od bytů, domů, kanceláří, skladů … a pokud se nějaké z nemovitosti příliš nedaří, jednoduše tu ztrátu pokryjí jiné. Tím dochází k zajímavé diverzifikaci.
Investoři pak dostávají na pravidelné bázi dividendy a ten je vaším realizovaným ziskem.
Pokud vás zajímá více o těchto možnostech, potom si můžete prostudovat např.
Realty Income (NYSE: O) – který je považován za dividendového aristokarata (již po dobu 28 leto po sobě zvyšuje vyplácenou dividendu a navíc vyplácí měsíčně.
Nebo Kanadskou firmu Brookfield Real Estate Services Inc. (BREUF),
či W.P. Carey (NYSE: WPC) nebo Omega Healthcare Investors (NYSE: OHI) což je zdravotnický REIT – vlastní zdravotnická zařízení, pečovatelské domy, domovy důchodců apod.
V současnosti se dividendy u těchto typů akcií pohybují okolo 5-8% a to není vůbec špatné zhodnocení.

Pozor, nejedná se o investiční doporučení!
Vždy si udělejte vlastní průzkum.