Nepracujte pro peníze, ať peníze pracují pro Vás.

Nepracujte pro peníze, nechte peníze aby pracovaly pro Vás.
Nepracujte pro peníze

Výplata

Každý měsíc obdržíte nějaký svůj plat, který pak dále posíláte do světa. Daně, nájemné, energie, školné, jízdné … Komu pak patří Váš plat? Pracovali jste tedy pro peníze.

Pokud však Vaše peníze vložíte např. na spořící účet s 1% úrokem, pak Vaše peníze pracovaly pro Vás a vydělaly Vám 1% zisku. Není to lepší pocit?

V dnešní době je největším problémem lidí pohodlnost a zvyk neměnit zajetý systém. A tak měli češi v posledním kalendářním roce na běžných účtech přes 2,5 bilionu korun. To je historicky největší objem peněz, který tam jen ležel, vydělával bankám a Vám ho sžírala inflace.

Peníze českých domácností u bank (v miliardách Kč)
Vklady českých domácností u bank (v miliardách Kč)

Co s tím? Nechte peníze pracovat.

  1. Poohlédnout se po alternativním či spořícím účtu alespoň s nějakým úrokem. Úrok 0,2% je pořád víc než nula. Na srovnání účtů u různých bank se můžete podívat třeba ZDE.
  2. Využíváte plnohodnotně státních podpor? Víte, že stát Vám může dát příspěvek na Stavební spoření až do výše 2000 Kč ročně? Že Vám přispívá na penzijní pojištění až 230 Kč měsíčně? Že si to můžete odečíst od základu daně?
  3. Znáte pojem dluhopisy, akcie, ETF fondy?
  4. Víte co jsou P2P (tzv. peer to peer) půjčky?
  5. Víte jakou hodnotu mělo před 10 lety zlato a jakou má dnes?
  6. Znáte nějaké kryptoměny a víte k čemu slouží?

Pasivní příjem.

Co je to pasivní příjem a jak ho mohu získat? O takové cestě k finanční svobodě se můžete dočíst třeba v knize Bohatý táta, chudý táta.

Realita je však jiná. Jen málokomu se povede něco podobného jako Robertu Kiyosakimu. Chte to talent na podnikání, být ve správný čas na správném místě a notnou dávku štěstí. Pokud však budete dodržovat několik jednoduchých pravidel, můžete si celkem pěkně přilepšit ke své mzdě, rentě, důchodu. Není nemožné dostávat pár tisíc navíc jen tak „bez práce“. Cesta k penězům je však dlouhá, ale začít můžete již dnes.