Peter Lynch – Po stopách úspěšných 1.díl

Peter Lynch
Peter Lynch

Peter Lynch, investor, kterého si představíme v 1. díle nově vzniklého seriálu Po stopách úspěšných. V tomto nově vzniklém seriálu Vám budeme postupně představovat úspěšné osobnosti ze světa financí. Pro mnohé z Vás mohou být inspirací nebo motivací do budoucna.

Peter Lynch legenda mezi investory

Peter Lynch je ve světě investičních fondů považován za jednoho z nejúspěšnějších portfolio manažerů. Proslul jako manažer Fidelity Magellan Fund. Tento fond vedl v období 1977-1990. Během těchto 13ti let fond pravidelně překonával trh, přičemž roční výnos činil úctyhodných 29,2 % a v 11 ze 13 let překonal index S&P 500. V době, kdy se Peter Lynch stal manažerem tohoto fondu, měl fond Magellan majetek 20 milionů dolarů. A v roce 1990, kdy jej opustil a odešel do důchodu ve svých 46 letech, bylo v aktivech tohoto fondu 14 miliard dolarů (dnes tento fond má jmění přes 50 miliard dolarů).

„Klíčovým orgánem akciového investora je žaludek. Na akciový trh má mozek každý, ale ne každý má na něj i žaludek.“

Peter Lynch

Život Petera Lynche

Narozen 19. ledna 1944 v Newtownu v Massachusetts. V deseti letech mu zemřel otec na rakovinu a mladý hoch tak musel finančně pomáhat své matce. Získal práci v golfovém klubu, kde měl možnost setkávat se s úspěšnými muži ze světa investic. To co slýchával ho natolik ovlivnilo, že o své budoucí kariéře měl jasno.

Během studia na Boston College si již šetřil peníze na své první investice. Tou bylo nakonec 100 akcií Flying Tiger Airlines. A ukázalo se, že šlo o sázku na dobrého koně, neboť akcie této letecké společnosti rostly tak rychle, že mu jejich výnosy byly schopny zaplatit školné. Po Bostonské College absolvoval Wharton School na Pennsylvánské univerzitě a v roce 1969 nastoupil do společnosti Fidelity jako analytik. O pět let později již vedl tým analytiků a o další tři roky z pozice portfolio manažera dohlížel na svůj slavný fond Fidelity Magellan. Napsal s Johnem Rothchildem několik knih – One Up on Wall Street (1989, teorie), Beating the Street (1993, praxe) a Learn to Earn (1996).

Tento legendární investor stál v čele Fidelity’s Magellan Fund 13 let a za dobu svého působení zhodnotil fond o 2 700 %.

Jak Peter Lynch vybírá akcie?

Jednoduchost / přehlednost

Stejně jako další renomovaný investor Warren Buffet sází na akciové tituly, jenž mají jasný a jednoduchý produkt, kterému rozumíte.

Price/earnings growth (PEG)

Ukazatel růstu za rozumnou cenu – nám říká, že čím nižší poměr bude, tím je akcie levnější v poměru k růstu. Pokud je PEG poměr nižší než 0,5, již to stojí za zmínku.

Cashflow

Výběr akcií společností, jenž mají silnou hotovost a zároveň podprůměrný dluh vůči vlastnímu majetku. Ty tak mají vvyšší šanci uspět.

 Podíl produktu na celkovém prodeji 

Peter Lynch dával vysokou důležitost procentu z prodeje. Zajímalo ho, kolik procent z tržeb dělají konkrétní produkty společnosti. Sebelepší produkt s malým podílem na tržbách bude mít totiž na celkovou pozici společnosti minimální dopad.

Jděte proti davu jako Peter Lynch

Hledejte příležitosti tam, odkud trh dává ruce pryč. Nemusíte vždy investovat do těch příležitostí, kde investuje většina velkých hráčů nebo kde zrovna investuje Váš dobrý kamarád.

Dlouhodobé investice

Investice v horizontu pár let nemá smysl, výsledek Vám nemůže nikdo zaručit. Pokud však investujete v delším horizontu jako 10, 15 , 20 let, pak můžete predikovat jak se firmám povede a snižujete riziko výkyvů během krizí.

Závěrem

Peter Lynch odešel do důchodu v pouhých 46 letech a za svoji poměrně krátkou kariéru dokázal vybudovat něco, co nedokázal nikdo před ním a co nikdo asi jen tak nedokáže. Je považován za jednoho z nejlepších investorů všech dob a stojí za to znát jeho rady a zkušenosti.

Zdroj: wikipedie