Warren Buffett – Po stopách úspěšných 3.díl

Americký miliardář, investor, obchodník a filantrop Warren Buffett alias Věštec z Omahy.

Warren Buffett – NEJBOHATŠÍ INVESTOR VŠECH DOB

Warren Buffett se narodil 30. srpna 1930 v americkém státě Nebraska. Již od útlého dětství měl v sobě obchodní nadání. V šesti letech pře-prodával plechovky s Coca Colou, v 11 si koupil první tři akcie společnosti Cities Services. Ve 14 letech si koupil několik hektarů půdy, které pronajímal farmářům. Roznášel noviny, starali se o herní automaty v hernách. Obrat začal až na škole Columbia Business School v New Yorku, kde ho vyučoval Benjamin Graham, tehdejší velmi úspěšný manažer akciového fondu. Graham tejdy pořádal investiční semináře a byl autorem úspěšné knihy Inteligentní investor. Buffett se od Grahama dobře naučil oceňovat majetek a podhodnocené firmy s potenciálem růstu. Buffet poté pro Grahama pracoval jako analytik.

Warren Buffett
Autor: USA International Trade Administration

Začátek investování

Svou vlastní investorskou kariéru započal až se založením Buffet Partnership. Peníze získával od investorů, kterým poskytoval výhodné podmínky. Pokud výnos jejich investic nepřesáhl 4%, investoři si ponechali celý výnos a Buffet nevydělal nic. Každý výnos nad 4 % byl rozdělen mezi investora a Buffetta. Jednou z nejlepších investic, byla investice do skandálem sužované společnosti American Express. Podle Wall Streetu byla firma u konce, Warren však pozoroval, že v restauracích a obchodech zákazníci stále platí jejich kartami. Koupil 5 % akcií, které se během několika let zhodnotili o 440 %. Warrenovým cílem bylo dosahovat ročního výnosu investic v průměru o 10 % vyššího, než výnos investic do indexu Dow Jones Industrial Average. Nakonec byl ještě lepší a se svou společností Buffett Partnership dosahoval meziročního zhodnocení 29,5%. V roku 1962 začal investovat do akcií textilky Berkshire Hathaway Inc., nad kterou roku 1965 převzal kontrolu.

V roce 2007 uveden v časopise Time mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. O rok později byl podle časopisu Forbes nejbohatším člověkem na světě. Převážnou část svého jmění získal z investic společnosti Berkshire Hathaway, kde je největším akcionářem a ředitelem.
Přezdívku věštec z Omahy dostal proto, že se ve svých investičních prognózách málokdy mýlí, často předpovídal směr trhu.

Hlavní myšlenkou Buffettovy investiční strategie je to, že nekupuje akcie, ale společnosti, jež jsou těmito akciemi reprezentovány. Cílem jsou společnosti, jejichž businessu rozumí a jejichž výdělky budou v následujících 5, 10 a 20 letech téměř zaručeně stoupat a mají tzv. trvalou konkurenční výhodu.

Warren Buffett žije střídmým životem

I přes obrovské bohatství Warren Buffet zbytečně nerozhazuje a žije střídmě. Žije stále ve stejném domě, na večeře chodí do restarurace ve své ulici, přispívá do nadace Billa a Melindy Gatesových a má i vlastní dobročinnou organizaci Buffet Foundation.

Buffett a jeho investiční pravidla

 1. Investujte do akcií společností, které se zabývají činností, které rozumíte. Ve svém oboru jste odborník, víte mnoho skutečností, které amatér nezná, ovšem pokud se budete zajímat o těžbu zlata, budete muset začít naprosto od začátku a budete stát proti investorům, kteří o těžbě zlata ví o mnoho více než vy.
 2. Snažte se nalézt společnost, která má nějakou výhodu oproti své konkurenci. Ať už je to světoznámá značka, výhradní postavení v určitém segmentu trhu, lepší management, patenty a práva na své výrobky a služby atd. Měla by nabízet potřebné a dlouhodobé služby při kterých nemusí příliš ostře bojovat s konkurencí.
 3. Neustále se zvyšující výdělky a prodeje společnosti jsou pro zaměstnance a management velmi důležitou psychologickou podporou, což se odráží v jejich větší produktivitě a tím pádem v lepších pracovních výsledcích. Ovšem pozor, je nutné si uvědomit, že některé společnosti své výdělky používají na placení dividend nebo za ně odkupují zpět své akcie. Tím pádem vykazují poměrně chabé výdělky, i když jejich celkové výsledky jsou dobré.
 4. Pokud má společnost velké dluhy, může mít do budoucna velké problémy se získáním dalších peněz na rozšíření svého businessu. Proto je vhodné vyhledávat společnosti s malými dluhy. Nesmí vyrábět přespříliš „na sklad“, měla by mít dostatečně vysokou renditu vlastního kapitálu a silné cash flow.
 5. Čistý příjem z majetku společnosti a výnosnost kapitálu ve skutečnosti znamená jak management společnosti nakládá s Vašimi penězi. Výnosnost kapitálu musí být dle Buffetta v minimální výši 10 % ročně, jinak se do dané společnosti nevyplatí dlouhodobě investovat. Vybraná společnost by měla mít silný, konstantní a pravidelně se zvyšující zisk na akcii.

Jeho zásady jsou vidět v portfoliu zmíněné společnosti Berkshire Hathaway, kterou řídí a která vlastní především akcie společností:

 1. American Express
 2. Coca Cola
 3. Gillette
 4. HCA
 5. H&R Block
 6. M&T Bank
 7. Moody´s
 8. PetroChina
 9. Washington Post
 10. Wells Fargo

V roce 1980 stála jedna akcie 380 USD, v roce 1990 vzrostla na 9 000 USD a v roce 2020 již nad 300 000 USD béčkovou.

Warren Buffett je opravdovou legendou mezi investory a některé jeho myšlenky můžeme s úspěchem použít, či se na nich rovnou přiživit nákupem béčkových akcií jeho Berkshire Hathaway (BRK-B jsou třicetinou velkých akcií).

Četli jste náš seriál od prvního dílu?

Po stopách úspěšných 1.díl – Peter Lynch

Po stopách úspěšných 2.díl – Robert Kiyosaki