Recenze a tipy

1. Neexistuje nic jako normální trh nebo investice bez rizika. Prostě ne.

2. Nejlepší zajištění proti krátkodobé nejistotě není v investiční strategii, ale v délce investičního horizontu.

3. Ceny aktiv kolísají. Ceny rizikových aktiv kolísají více. A je normální, že čas od času portfolio, které se do té doby zhodnocovalo, začne ztrácet. Je potřeba se nelekat, když včerejších 1 000 korun má dnes hodnotu pouhých 990. A když máte diverzifikované portfolio, je přirozené, že v určité době některé jeho části generují ztráty. Cílem je, aby celkově portfolio dlouhodobě generovalo kladné výnosy.

4. Máte čas. V době, kdy je doporučeníhodné investovat do rizikových aktiv, máte zpravidla ještě mnoho let, mnohdy desítky, do konce investičního horizontu. Ani hluboké výkyvy v řádu týdnů nebo měsíců vás pak nemusejí znervózňovat.

5. Poznejte sami sebe jako investory. Nezaměňujte svůj vztah k riziku, finanční cíle nebo investiční horizont se vztahem k riziku, finančními cíli nebo investičním horizontem někoho jiného. Je dobré vědět, jak fungují trhy, ale nejpodstatnější je vědět, jak fungujete vy.

6. Klidně zvolte trapnou investiční strategii. „Kup a drž“ je velice prostá strategie, pro velkou část investorů ale mimořádně efektivní.

7. Dav mívá pravdu. Trh mívá pravdu, chcete-li. Je fajn jít někdy proti proudu, některé obchody se někdy poněkud „přecpou“, ale když to budete dělat neustále, půjdete tak trochu hlavou proti zdi a vaše portfolio to bude odrážet. Něco jiného je, když se budete snažit v souladu fundamenty hledat zajímavé příležitosti, o kterých se nepíše a nemluví každý den.

8. Trhy nekončí (tedy dokud se hromadně nezblázní politici, kteří by je zakázali). Ceny mohou padat o desítky procent, někdy dokonce o celých sto (ano, některé firmy mohou úplně skončit), ale dokud nepřijde opravdový konec světa, před kterým někteří hojně citovaní burzovní skeptici varují, trhy tu budou.

9. Pochybujte, ale nepřehánějte to. Když se ceny na trzích výrazněji pohnou, vkrádají se otázky typu „co když prodávám/nakupuji příliš brzy“. Časování trhu je náročná disciplína. Jestli potřebujete o něčem pochybovat, tak ať je to právě vaše schopnost trefovat cenové vrcholy a dna na trzích.

10. Soustřeďte se na své finanční cíle. Nemusíte mít každý den jasný názor na to, co se stane na trhu během příští obchodní seance. Býků a medvědů jsou plné burzy, ale vy máte mít do téhle divoké zoo permanentku na spoustu let.

11. Nemusíte investovat do všeho, i když je to tak snadné. Někdy není až tak podstatné, co v portfoliu máte, ale to, co v něm (naštěstí) nemáte.

12. Neřešte, co dělají ostatní. Pokaždé najdete někoho, kdo je bohatší, kdo rychleji a více vydělal a tak dále. No a?!